T testi ‘ nin spss ile uygulanması ve yorumlanması

t testinin SPSS programında uygulanışının nasıl olduğunu gösteren yazıyı yazının devamında okuyabilirsiniz. Yazıyı etkin şekilde okuyabilmek için istatistik.gen.tr size firefox kullanmanızı önerir. Resimlerin daha büyük ve net halleri için lütfen mouse imlecini resimlerin üzerinde bekletin.
Bağımsız gruplar için t testi, iki gruba ait olan ortalamaların birbirinden farklı olup olmadığını test etmek amacıyla kullanılan bir istatistiksel analiz yöntemidir. Temel varsayımları

1. Karşılaştırılacak olan grupların birbirinden bağımsız olmaları (örneğin kadınlar ve erkekler, sigara içenler içmeyenler gibi),

2. Bu gruplardan elde edilen ölçümlerin en az eşit aralıklı ölçek düzeyinde ölçülmüş olmaları

3. Her bir grupta ölçümlerin normal dağılım gösteriyor olmalıdır.

Bu varsayımlara ek olarak spss’in bağımsız gruplar için t testi yapılırken test ettiği varyansların homojenliği varsayımı da karşılanmış olmalıdır.ımsız gruplar için t testi, spss’te yapılmaya başlanmadan önce veriler aşağıda görüldüğü gibi girilmelidir. Aşağıda kadın ve erkeklerin iş doyumlarının birbirinden farklı olup olmadığını araştıran örnek bir çalışmanın verilerinin spss’te bağımsız gruplar için t testi ile nasıl analiz edildiği aşamaları ile gösterilmiştir. https://www.istatistik.gen.tr

Veriler şöyle girilmiş olmalıdır.

Analizlerin yapılacağı ve iş doyumunu ifade eden toplam puanın nasıl elde edildiğini Toplam Puan Alma, Hesaplama adresinden izleyebilirsiniz.

Daha sonra bağımsız gruplar için t testi için spss’te independent samples t test menüsü aşağıdaki resimde görülen yerden açılır.

independent samples t test’ e tıklandığında aşağıdaki pencere açılır

burada grouping variable (gruplama değişkeni) kısmına karşılaştırlacak grupları gösteren değişken gönderilir. burada cins gruplamayı gösteren değişkendir. test variable ise bu grupları ne bakımından karşılaştıracağımızı gösteren değişkendir. bu örnekte test variable iş doyumunu gösteren toplam isimli değişkendir. bu değişkenler aşağıdaki gibi yerleştirilirler

Gruplama değişkeni sağ taraftaki kendi bölmesine gönderildiğinde yanında iki tane soru işareti çıkar. bunun sebebi SPSS’in hangi kodlar verilmiş olan grupların karşılaştırılacağını soruyor olmasıdır. bu tanımlayı yapmak için soru işaretlerinin altındaki Define variables (değişlenleri tanımla) kısmına tıklanarak aşağıdaki pencere açılır.

burada group 1 ve group 2 kısmına karşılaştırılacak grupların spss’e girildiği kodları yazılır. Daha önce veriler girilirken kızlara 1, erkeklere ise 2 kodu verilmişti. (En üstteki veri dosyasına cinsiyet sütununa bakınız). Bu nedenle group 1 kısmına 1 ve group 2 kısmına ise 2 yazılır

daha sonra continue tıklanarak devam edilir ve artık soru işaretleri kalkmış olur.

bu pencerede options’a tıklandığında ise analizin %95 mi yoksa %99 güven aralığında mı yapılacağı belirlenebilir. options’a tıklandığında şu pencere açılır.

burada genelde %95 seçeneği geçerlidir. (Ayrıntılı bilgiyi yakında ekleyeceğim) buradan bir şey değiştirilmeye gerek olmadığından continue tıklanarak ilerlenir.

Artık OK tıklanarak bağımsız gruplar için t testi yaptırılabilir. Çıkan sonuç bağımsız gruplar için t testi sonucudur.

Burada ilk çıkan tablo betimsel istatistikler tablosudur. Yani hangi grupta kaç kişi bulunmaktadır ve her grubun ortalaması ve standart sapmasını gösteren tablodur.

Alttaki independent samples test tablosu ise analiz tablosudur. bu tablonun ilk kısmındaki F değeri varyansların homojen olup olmadığını test etmek için kullanılır. Hemen yanındaki Sig. değeri 0,05’ten küçükse varyansların homojen olduğunu kabul eden H0 hipotezini reddetmek için yeterli kanıt bulunmuyor demektir. Bu durumda Equal variances not assumed satırı yani alttaki satır kullanılır üstteki satırdaki değerler hiç dikkat alınmaz. Fakat bu örnekte olduğu gibi F’nin yanındaki Sig. değeri 0,05’ten büyükse varyansların homojen olduğuna karar verilir.

Bu tabloda Sig. (2-tailed) değeri grupların ortalamaları arasında sıfırdan farklı kabul edilebilir bir fark olmadığını iddia eden boşluk hipotezinin reddedilebilip reddedilemeyeceğini gösterir. Bu değer 0,05’ten küçükse grupların ortalamaları arasında fark olduğunu kabul eden H1 hipotezi kabul edilir. Eğer bu değer 0,05’ten büyükse karşılaştırılan grupların ortalamaları arasında anlamlı fark olmadığını iddia eden H0 hipotezi kabul edilir. Eğer fark olduğu kararı verilierse hangi grubun ortalaması büyükse o grubun daha diğer gruptan daha yüksek ortalamaya sahip olduğu söylenir. Fark çıkmazsa grupların ortalamaları birbirinden farklı bile onların aslında aynı (birbirine denk) oldukları söylenir.

Yukarıdaki Bağımsız gruplar için t testi tablosu şu şekilde raporlaştırılır.

Soru ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“T testi ‘ nin spss ile uygulanması ve yorumlanması” için 91 yanıt

 1. Kübra avatarı
  Kübra

  Merhaba ben size tablomu atsam siz de bana yorumlayabilir misiniz

 2. EBRU avatarı
  EBRU

  Merhaba,

  Tabloların yorumlanması aşamasında bana da yardımcı olabilir misiniz?

 3. Muhammed avatarı
  Muhammed

  iyi akşamlar
  tablolarımı yorumlama imkanınız varmı acaba

 4. eylem avatarı
  eylem

  iyi akşamlar
  tablolarımı yorumlama imkanınız varmı acaba

 5. zehra avatarı
  zehra

  iyi günler ben taplomu oluşturamıyorum variable kısmına bütün kısımları dolduruyorum fakat data kısmında bütün satırlar ? işareti oluyor ve veri giremiyorum.

 6. Sinan avatarı
  Sinan

  Merhaba, tabloların yorumlanması aşamasında bana da yardımcı olabilir misiniz?

 7. tulay avatarı
  tulay

  iki farklı sayıdaki bireyin karsılastırmasını hangi yöntemle yapabilirim teşekkürler

  1. Damla avatarı

   Chi Square (Ki kare) ile yapabilirsiniz

 8. elıf avatarı
  elıf

  tezimi yazmam gerek istatistiksel farkı bulamıyorum lutfen bana yardım edın

 9. müzeyyen avatarı
  müzeyyen

  merhaba bana tablo yorumlamamda yardımcı olur musunuz

 10. Omer sen avatarı

  Iyi gunler.
  Anne baba tutum envanterinde ornegin 1, 4 ,8,12 gibi sorulara olumlu cevap verenleri Otoriter grup,

  9,14 , 19 gibi sorulara olumlu cevap verenleri baskici grup olarak gostermek istiyoeum.

  Bunun yolu nedir spss de acil yardim hocam

 11. amine avatarı
  amine

  merhaba, kıyaslamayı 2 değil de 4 grup için yapabilir miyiz? mesela kadın erkek değil de sınıf düzeyine göre ?

  1. Kai avatarı
   Kai

   Evet yaoabilirsiniz.Fakat değişkenleri numaralandırmanız gerekir.Örneğin: Sınıf 1’e 1 numara 2’ye 2 numara şeklinde.

 12. kbra avatarı
  kbra

  tablomu yolladım bende rica etsem yorumlayabilir misiniz

  1. irem avatarı
   irem

   acaba yorumlama yaptılar mı,veriler gönderildikten sonra herhangi başka yerde paylaşma oldu mu tez yazıyorum bir problem yaşar mıyım merak ediyorum

 13. Mahmut avatarı
  Mahmut

  Merhabalar bende sosyal medyanın üniversite öğrencilerin kullanım amaçlarını öğrenmek için bir anket yaptım ama hangi spss uygulamasını kullansam daha iyi olur. Tskker

 14. amine avatarı

  Merhaba bit t test örneklerini apa kurallarına göre nasıl uygulayabiliriiyi aksamlar

 15. amine avatarı

  Merhaba bit t test örneklerini apa kurallarına göre nasıl uygulayIP nasıl yorumlanabilir yardimci olur musunuz iyi akşamlar.

 16. mznk avatarı
  mznk

  Merhaba,
  15 ögrenciye öntest anketi uyguladım. Süreç sonunda yine aynı ögrencilere aynı anketi son test olarak uyguladım. Anlamli fark olup olmadığını hangi test ile yapabilirim. T testi bunun icin yeterli midir? Orada dikkat etmem gereken değerler nelerdir?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Sadece bir grubunuz varsa tekrarlı ölçümler için t testi (burada anlatılmayan bir analiz) uygulamanız yeterli olur.

 17. Hamide avatarı

  İndependent samples testinin tablosunu yorumlamam da yardımcı olur musunuz?

 18. Merve avatarı
  Merve

  idari kadro çalışanlarında iş doyumunu hesaplayabilmek için hangi analizi kullanmam gerekiyor? yardımcı olabilir misiniz?

 19. yusuf avatarı
  yusuf

  30 calisma 20 kontrol grubu hastasi. 30 hastali calisma grubuna ayni test 5 kez yapildi.bu 5 testi kendi arasinda ve kontrol grubuyla kiyaslamam lazim.hangi testi kullanmak gerek

 20. Nurcan YILMAZ avatarı
  Nurcan YILMAZ

  İyi geceler hocam demografık soruların frekans tablosunda yüzdelerı toplarken 101 ya da eksik çıkıyor ama 100 olarak yer alıyor. Verilere tekrar tekrar baktım bir yanlışlık göremedim. Acaba yuvarlama mı söz konusu bu konuda yardımcı olur musunuz?

 21. Rabia avatarı
  Rabia

  T testinde t harfi neden küçük yazılır ? Acil lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Birisi T puanını ifade eder, diğeri ise t testini ifade eder. Büyüğü puan demektir, küçüğü ise analiz.

 22. elif avatarı
  elif

  rica etsem analiz yorumumu yapar mısnız mail attım

 23. burcu avatarı
  burcu

  ödev raporumu yazmama çok yardımcı oldu teşekkürler.

 24. elif avatarı
  elif

  merhaba tablomu size mail atsam yorumlayabilir misiniz. 8 tablo var

 25. Busra avatarı
  Busra

  Elimde bir anket var hangi testleri uygulayacagimi bilmiyorum. Bildigim kadariyla her analiz her soruya uygulanamiyor yardimci olursaniz sevinirim

 26. Zehra avatarı
  Zehra

  Merhaba,
  Tabloların yorumlanması aşamasında bana da yardımcı olabilir misiniz?

 27. yasemin avatarı
  yasemin

  tablomuzun yorumlanmasını istiyorum

 28. jsmn avatarı
  jsmn

  kaçıncı sınıftasiniz? 3. sınıf 4. sınıf ve artık yıl cevapları olan bir soruya verilen cevapları faktör oboyutlarıyla ilişkilendirmek için t testi mi anova mı yapıyorum? anova ise hangi anova ?

  evet hayır cevabı olan sorularda t testi oluyor mu?

 29. Hülya avatarı

  Merhaba ben 40 deney 40 kontrol grubuna ön test son test ölçek uyguladım.Deney ve kontrol gruplarını 2 şerli gruplar halinde uygulamaya aldım.Her iki kişi için bir tane 25 maddelik beceri uygulama formu doldurdum.Bu formun maddelerini spss te veri tabanında tek tek yazdım.Verileri girerken iki kişi için tek uygulama formu girmem lazım grup sonuçlarına bakmam lazım.Ama iki kişi için tek form sonucunu ayni veri tabanında nasıl girebilirim.

 30. Işıl avatarı
  Işıl

  Merhaba Tablomu yorumlama konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

 31. Işıl avatarı
  Işıl

  Tablo yorumlamak için bana yardımcı olur musunuz?

 32. Çiğdem avatarı
  Çiğdem

  Öğrencilerimle bir çalışma yapıp aynı sebze ve meyveleri kullandığımız kontrol grup ve bir bitki özütünü sürdüğümüz grup arasında tüketim miadi konusunda bir fark olup olmadığına baktık. Fark var ancak bu fark anlamlı mi değil mi saptamak için hangi testleri uygulamaliyiz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet avatarı
   Ahmet

   Verilerinizi t testi ile analiz edebilirsiniz. Verilerinizin yapısının şöyle olduğunu varsayıyorum: Kontrol grubu özüt sürülmemiş meyve sebzeler; deney grubu özüt sürülmüş meyve sebzeler. Bu iki grupta en az 30’ar meyve sebze olduğunu düşünüyorum. İki grupta da her bir meyve ve sebzenin tüketim miadının ölçüldüğünü ve verilerin birinci grup için ayrı, ikinci grup için ayrı olacak şekilde bu yazının örneğinde olduğu gibi spss’e girildiğini varsayıyorum. t testi yapıp bu yazıdaki gibi yorumlayabilirsiniz.

 33. mehmet avatarı
  mehmet

  8 tane tablo var benım için yorumlayabilirmisiniz yarına tezimi yetiştirmem gerekiyor.

 34. seçil avatarı
  seçil

  Merhaba hocam,
  yaptığım bir müdahale çalışmasında ilaç kullanım durumu ile (düzenli – düzensiz) yaşam kalitesini karşılaştırmak istiyorum. Ancak ilaç kullanımı iki kategoriden oluşuyor. Yaşam kalitesi toplam puanı ise ortalama ve standart sapmadan oluşuyor. İlaç kullanımı ile yaşam kalitesini arasındaki istatistiksel farka hangi test ile bakabilirim?

  Çok teşekkür ederim.
  Saygılar

 35. Fatma Nur Bayır avatarı

  yazı için teşekkürler.. çok yardımcı oldunuz 🙂

 36. Damla avatarı
  Damla

  t testi sonucunda t değeri negatif çıkarsa bunun anlamı nedir? Yanlış mı yapıldığını göstermektedir?

  1. meryem ateş avatarı
   meryem ateş

   hayır. t değerinin eksi çıkmasının sebebi 2. değişkenin değerinin 1. değişkenden daha yüksek olduğudur.

 37. selçukzabun avatarı
  selçukzabun

  Merhaba hocam benim bazı sorularım var yeni öğrenen biri olarak sig. değeri homojen değil dolayısıyla 2. satır yani Equal variances not assumed satırındaki sig2 değerine, homojen olduğunda da sig2. nin 1. satırına bakıyoruz bildiğim kadarıyla ? Böyle ise 1. satırdaki sig2. değeri 0,05 ten küçükse bunu nasıl yorumlamamız gerekir.

 38. Wisdom avatarı
  Wisdom

  Gerçekten Allah razı olsun şu mübarek ayda tezim için gerekli bilgileri sizden öğreniyorum.. Allah işlerinizi rast getirsin çoğu hocanın yapamadığını yapıyorsunuz ..

 39. ayyüce avatarı
  ayyüce

  merhaba. t test sonucum çıkmıyor. hem faktör sorularıyla hem diğer sorularla test yaptım sonuç vermiyor. verdiğim değerleri de kontrol edip uyguladım. sorun ne olabilir ?

 40. Selin avatarı
  Selin

  Merhaba,
  Benim tezimin yöntemi için t test tekniği yapmam gerektiği söylendi fakat bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. Elimde kontrol grubu ve deney grubunun verileri var. Bana bu konuda yardımcı olma imkanınız var mı? Yabancı dil sınıflarında dinleme etkinliklerinin görsel materyaller yardımı ile arttırılmasına yönelik bir çalışma yaptım. Burada iki grup var. Biri, kontrol diğeri ise deney grubu. Anaokulunda düzeyinde 20 örenci ile bir çalışma yapıldı. Bunların 10 tanesi görseller yolu ile okuma etkinlikleri yaparken, 10 tanesi de görselsiz okuma etkinlikleri yapıldı. 6 hafta yapılan gözlemde ön test- son test tekniği de kullandım. Ön testte kontrol grubu öğrencileri ve deney grubu öğrencileri arasında kelimelere cevap vermekte bir sıkıntı yaşanmamıştı fakat son testte deney grubu öğrencileri daha başarılı oldular. Bu iki farkı veriler yardımı ile nasıl ortaya koyabilirim ve hangi test tekniğini kullanabilirim. Yardımcı olma imkanınız var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 41. Zuhal avatarı
  Zuhal

  Merhaba tablolarımı yorumlama da bana da yardımcı olabilir misiniz ?

 42. muhsin kuzu avatarı

  Emeğinize sağlık çok açıklayıcı ve anlaşılır bir örnek olmuş teşekkürler.

 43. hatice avatarı
  hatice

  Merhaba, EViews programında birim kök test yaparken prob değerim1.000 çıkarken tablo değerlerim hesaplanan değerlerden küçük çıkmaktadır. Yani prob değerine göre durağan olmazken tablo değerlerime göre durağan çıkmaktadır. Hangisini baz almalıyım?

 44. Ertuğrul ÇAKIR avatarı
  Ertuğrul ÇAKIR

  hocam en son tablodaki t değerinin anlamı nedir ?

 45. murat avatarı
  murat

  Merhabalar. Çok yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık. Bir durum var içinden çıkamadığım.Sig <.05 durumu söz konusu. Anlamlı bir fark var. Fakat Post hoc testine baktığımızda normalde bölümler arasında farklılaşma görmemiz gerekirken(x<.05 gibi) bölümlerin tamamının sig değeri .05 ten yüksek. Bunun çıkma ihtimali var mı ? varsa nasıl bir yorumlama yapmamız lazım.

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Hangi post-hoc testini uyguladığınızı, kaç grubunuz olduğunu ve gruplarda kaçar kişi olduğunu yazabilir misiniz?

   1. murat avatarı
    murat

    Tukey uyguladım. 8 grup var (öğretmen adayı 8 bölüm).
    BÖTE
    Fen
    Matematik
    Sinif
    Okul Öncesi
    PDR
    Turkce
    Yabancı Dil
    42
    174
    150
    176
    158
    196
    134
    125
    toplam 1155 kişi.

    1. Raziye avatarı
     Raziye

     Mrb 🙂 tablolarımı göndersem yorumlayabilir misiniz acaba

    2. Murat Akyıldız avatarı

     Kimi zaman Anova’da fark bulunduğu halde post-hoc testlerde anlamlı fark bulunamaybiliyor. Bu durumda daha geçrgen bir post-hoc testi uygulayabilirsiniz. örneğin Bonferonni ya da LSD deneyebilirsiniz.

 46. Oğuz avatarı
  Oğuz

  Merhabalar tablo değerlerim normalde çıkan değerlere göre çok farklı oluştu. Her şeyi doğru yapmış olmama rağmen. Independent Sample T tesime yorum getirme şansınız varmı acaba.

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Tablo değerlerinizi yazarsanız yorumlamaya çalışırız.

 47. sila avatarı
  sila

  Rica etsem bana bir odevimde kritik test konusunda yardimci olur musunuz

 48. sila avatarı
  sila

  Merhaba bir odevimde kritik tablo olsturmamda ve yorumlamamda yardimci olur musunuz

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Tablonuzu istatistik@istatistik.gen.tr adresine gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 49. mert avatarı
  mert

  iyi günler. tablo yaparken hesaplanmayan bir değer yerine ‘NA’ şeklinde bir kısaltma çıkıyor. bunun anlamı nedir acaba?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Merhaba, SPSS gibi istatistik programlarında NA Not Available demektir. Bu durum pek çok sebeple olmakla birlikte en yaygın iki sebep şunlardır. 1) Hesaplamaya katılan değerlerin hepsi aynıdır. Örneğin 10 ölçümünüz vardır ve hepsi 75 puandır. Bu durumda program size ben hesaplama yapamıyorum anlamında NA dönebilir. Biliyorsunuz istatistiksel analizler özellikle de güven aralıkları bir dağılım beklerler. Puanların hepsinin aynı olduğu durumda dağılım olmaz program NA verir. 2) NA diye gösterilen değerin hesaplanabilmesi için gerekli varsayımların bir kısmı karşılanmıyor olabilir. Örneğin doğrusallık, normallik gibi verilerin sağlaması gereken koşullar oluşmadığında istatistik programları NA dönebilirler.

 50. Hasan avatarı
  Hasan

  Merhaba tablo atsam yorumlayabilir mısınız?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Ders ödevlerinizi yorumlayamıyoruz maalesef. Ödevlerinizi kendiniz öğrenerek yorumlamalısınız. Araştırmanızda takıldığınız yerler için her zaman danışabilirsiniz.

   1. Hasan avatarı
    Hasan

    Iyi gunler Regrasyon tablosunda constant ve B nedir

    1. Murat Akyıldız avatarı

     Regresyon analizi Y=a+bX denklemindeki a ve b değerlerini bulmak için yapılır. a constant, b ise B değeridir.

 51. Eylem Dalgıç avatarı
  Eylem Dalgıç

  İyi günler, benim asıl merak ettiğim konu, hipotezi tek yönlü kurduğumuzda örneğin kızların iş doyumunun erkeklerinkinden yüksek olduğunu baştan tahmin ediyorsak, bu kez yokluk hipotezi kabul bölgesi değişeceği için sig(2-tailed) kullanamayız, bu durumda nereye bakmamız ve ne yapmamız gerekiyor bunun cevabını hiçbir yerde bulamadım…

  1. Murat Akyıldız avatarı

   SPSS veya başka bir programda elde ettiğiniz sig (2 tailed) değerini 2’ye bölün. Bu değer 0.05’ten küçükse anlamlı farklılık kararı alın. Örneğin sig (2 tailed) değeri 0.07 ise bu değeri ikiye bölün (0.035). Karşılaştırdığınız ortalamalar arasında anlamlı farklılık var demektir. Sadece t testi için geçerlidir Anova gibi çok gruplu karşılaştırmalarda a priori veya planned contrasts konularına bakabilirsiniz.

 52. Özlem avatarı
  Özlem

  Hayırlı akşamlar bana da yardımcı olabilirmisiniz acil
  Nicel ölçümlerde 2 ortalama arasındaki farkı analiz eden 2 bağımsız örneklem testleri hangileridir
  Hangi durumda bunları tercih etmemiz gerekiyor

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Bağımsız gruplar için t testi ve mann whitney u testi hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririm.

   1. Özlem avatarı
    Özlem

    Çok teşekkür ediyorum sağduyunuz içinde teşekkür ederim

 53. Özlem avatarı
  Özlem

  Hocam iki tane mi sanki nette 4 tane yazıyor

 54. arzu avatarı
  arzu

  Merhaba,spss 22 programını kapasiteleri farklı iki laptoba yükledim ancak her ikisinde de değişkenleri tanımladığım halde verileri girerken soru işareti çıkıyor, verileri bir türlü yazamadım, ne yapmam gerekir

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Veri türü olarak string seçmiş olabilirsiniz. Ardından numeric veri girmeye çalışmış olabilirsiniz.

 55. nesrin ay avatarı
  nesrin ay

  hocam bende aynı durumdayım, araştırmamada scheffe kullandım ama iki değişkende Anova anlamlı çıktığı halde scheffe de çıkmadı, sadece bu ikisinde LSD kullansam diğerleri scheffe kalsa olur mu?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Genel kural şöyle: Anova sonrasında amaca uygun bir post-hoc kullanılır. Amaç üç tane olabilir:
   Fark çıkmasını istemek, (Örneğin Yanetki araştırmalarında yanetki az bile varsa çıksın görünsün istenebilir)
   fark çıkmamasını istemek, (örneğin Parasal yatırım yapılırken gerçekten büyük fark varsa çıksın küçük farklar yüzünden fark var denip para harcanmasın diye)
   durum neyse olduğu haliyle gözlemlemek. (Tukey’in HSD’si)

   O nedenle Anova sonrası post-hoc yaparken yukarıdaki durum gibi durumları dikkate alarak post-hoc seçebilirsiniz.

 56. Şeyda avatarı
  Şeyda

  Merhaba SPSS analizini yaptım fakat yorumlamakta güçlük çekiyorum. Tablolarımı yollasam yorumlayabilir misiniz acaba?

 57. sedanur avatarı
  sedanur

  Merhabalar SPSS analizini yaptım fakat yorumlamakta güçlük çekiyorum. Tablolarımı yollasam yorumlayabilir misiniz acaba?

 58. Çilem Kızılelma avatarı
  Çilem Kızılelma

  Merhaba, independent t-test uyguladığımızda SPSS 29.0’da one-sided p ve two-sided p diye 2 p değeri çıkıyor. Hangi p değerini kabul etmemiz gerekiyor?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Bu sizin t testi yaparken gruplar arasında fark bekleyip beklemediğiniz ile ilgilidir. Eğer gruplar arasında fark varsa da yoksa da beni ilgilendirmez ben duruma bakıyorum diyorsanız two sided olana bakmalısınız. Eğer bir grubun diğerinden daha iyi veya kötü olacağına dair bir önsel beklentiniz varsa (ki çoğu kez yoktur) one sided p olana bakmalısınız.

   1. Kadir avatarı
    Kadir

    Aynı sürüm olmasına rağmen diğer bilgisayarda 2tailed çıkmasına rağmen bende de two sided p ve one sided p olarak çıkıyor.Bunun nedeni nedir ?

    1. Murat Akyıldız avatarı

     Yazılımlar lisanslı mı bilmiyorum. Bazen bir bilgisayara kurulanda daha çok özellik aktive ediliyor. Diğer bilgisayarda ise kimi özellikler aktive edilmediği için sadece bir sonuç verebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıyor olabilirsiniz. Yazılımlar lisansli değilse her bilgisayarda farklı davranması beklendik bir durumdur. Korsan yazılımlar her zaman sorun çıkarma eğilimindedir.

 59. i.... avatarı
  i….

  merhaba ben size 2 adet tablo gönderseem yardımcı olur musunuz

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Tabloların resim linklerini buraya yüklerseniz yardımcı olabiliriz.

 60. merve avatarı
  merve

  merhaba, ben tezim için anova yaptığımda anlamlı farklılığın olduğu sonucu çıkıyor ama farkın hangi gruplar arasında olduğu post hoc bonferroni testinde çıkmadı bende LSD testini denedim ve anlamlı bir sonuç aldığım için tezde onu kullandım ek olarak. Acaba bu bir sorun olur mu ? çünkü normalde bütün analizlerde bonferroni kullandım 3 yerde ise LSD. birde değişkenim 6 gruptan oluşuyor Lsd yapmak doğru olur mu emin olamadım. ama LSD dışında hiçbir testte anlamlın farkı göstermiyor. Sizce bu durumda ne yapılmalı?

  1. Murat Akyıldız avatarı

   Anova sonrası yapılan post-hoc testleri bir kaç şekilde gruplanabilir. Bunlardan birisi de bu testleri geçirgenliğine göre gruplamaktır. LSD testi En küçük farkları göstermek yönünde işlem yapan bir testtir. Örneğin sizde de olduğu gibi diğer post-hoc testleri anlamlı farklılık göstermese bile LSD fark gösterme eğiliminde olur. Tam tersi şekilde de Scheffe testi ise fark göstermeme eğiliminde olan bir testtir. Scheffe testinin fark vardır kararı alabilmesi için farkın çok büyük olması gerekir. Görüleceği gibi aynı miktarda farka LSD fark vardır derken Scheffe fark yoktur diyebilir. Bu tür durumlarda araştırmacının kararlı bir pozisyon belirlemesi gerekir. Siz gruplarınız arasında ölçülen konu bakımından fark çıkması veya çıkmaması yönünde mi beklenti içindesiniz bilmelisiniz ve buna göre test belirlemelisiniz. Örneğin sağlıkla ilgili bir çalışma yapıyorsanız ve ölçtüğünüz konu hastaların zararına olan bir konuysa (ilaç yan etkisi gibi) az farkların bile anlamlı farklılık olarak tespitini sağlayan post-hoc seçmelisiniz. Böylece az bile olsa yan etkinin varlığını görüp sonraki çalışmalara öneri olarak sunarsınız. Tersi yönde örnek olarak, araştırma sonucunda çok para harcanarak değişiklik yapılması önerecek bir çalışmanız varsa Scheffe gibi zorlukla fark vardır kararı alan post-hoc testleri kullanmalısınız. Örneğin deneysel bir işlem yaptınız ve dijital eğitimin geleneksel ve diğer eğitim yöntemlerinden daha başarılı olduğunu ve tüm ülkenin eğitim sisteminin dijitale taşınmasını söylemek üzeresiniz. Bu noktada Scheffe ile post-hoc yaparak dijital eğitimin diğer eğitimlerden “büyük” fark gösterdiğini ortaya sermeniz gerekir. Bu farkı LSD ile gösterirseniz şöyle bir şüphe doğar: LSD az farkları da anlamlı fark olarak gösteriyor. Sırf LSD’nin önemli bulduğu küçük fark için bütün ülkenin eğitimini değiştirmeye değer mi?

   Bu doğrultuda siz de katı ya da geçirgen bir post-hoc testi mi kullanmak durumundasınız araştırma çıktılarınıza dayalı olarak karar verebilirsiniz.

   Bir araştırmada neyi göstermenin önemli olduğuna karar verme bakımından birden farklı post-hoc testi kullanılabilir. Tıpkı aynı çalışmada yan etki ve iyileşme süresi değişkenleri için ayrı post-hoc yapılması gerektiği gibi. Araştırmacı olarak bu karar size düşüyor.

   1. merve avatarı
    merve

    Anladım, yani çok küçük bir fark olduğu için aslında sadece LSD sonucunda çıkıyor bu fark. Peki ben LSD testini kullanmasam ve o şekilde bırakırsam p değeri anlamlı gözükecek tablomda ama farkın nerden olduğu yorumlama kısmında olmayacak, bu durumda nasıl bir yorumlama yazılmalı tablo açıklamasına? Veya tam tersi LSD sonuçlarına göre anlamlı fark açıklandığında ekstra bir bilgi vermek gerekli midir? Neden Bonferroni değil de LSD yapıldığı gibi.
    Ayrıca bilgilendirme için çok teşekkür ederim, nasıl bir yol izleyeceğim konusunda çok kararsızdım. Çok yardımcı oldunuz

    1. Murat Akyıldız avatarı

     Neden bonferonni değil de LSD yaptığınızı açıklarsanız iyi olur. Bugün tekrarlanabilirlik çok önemli bir özellik. Sizin çalışmanızı doğrulamak veya yanlışlamak isteyecek birilerine sizin tam olarak nasıl yaptığınızı anlatmanız iyi olur. Anova’da fark varken post-hoc testi yapmayıp bırakmak araştırmacıya kalmış bir karardır. Gerekçesini yazarak bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.